Surprise Presentation in JULY 2015
 
Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing

WENDY & GRAEME PRATTLEY

 

 
 
WAIKATO 2014
RESULTS

 

2013 Letter / Article / Poem of the Year

The Beat Trophy

Megan Wilson

"Mothers Pride, Mothers Reward ~ The Origins of Sioux Dance"

 

2013 New Zealand Column of the Year

The Beat Trophy

Sue & Danuta ~ Sioux Dance Motueka

 

2013 New Zealand Workshop Instructor of the Year

Gordon Elliott Trophy

Sue Wilson (Motueka)

 

2013 International Workshop Instructor of the Year

Carol McKee Trophy

Gordon Elliott (AUS)

 

2013 North Island Small Group of the Year

Whitestone Linedancers Trophy

Footloose Linedancing (North Shore)

 

2013 South Island Small Group of the Year

Barbara & Morris White Trophy

Hooked On Country (Alexandra)

 

2013 Large Group of the Year

Outta Line Dance Trophy

Puni Linedancers (Pukekohe / Manurewa / Otahuhu)

 

2013 Weekend Social Event of the Year

Feilding Country Line Dancers Trophy

Outta Line Dance "3 Day Extravaganza"

(Porirua)

 

2013 North Island One Day Social Event of the Year

Tequila Gold Trophy

Jeanette Salt's 20years of Dancing Celebration

(Rotorua)

 

2013 South Island One Day Social Event of the Year

Sioux Dance Trophy

** Voting Tied **

Hokitika Linedancers Annual Social

Templeton Workshop & Dance-A-Thon

 

2013 Country Music Dance of the Year

Galaxy Linedancers Trophy

Vikki Morris (UK)

WHISKEY INSTEAD OF WINE

 

2013 International Choreographed Dance of the Year

Puni Linedancers Trophy

Bev Vinge (AUS)

SWEET SURRENDER

 

2013 New Zealand Choreographed Dance of the Year

Big River Linedancers Trophy

Jean Holt

CHASING THE DREAM

 

Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing

PAT COSGRAVE

 

 

Voting was very close in a few of the categories and resulted with one tie.  It was announced on the Awards Presentation night that we would produce a questionnaire to get readers and dancers views on future events,

 

 

OAMARU 2013
RESULTS

 

2012 Letter / Article / Poem of the Year

Celia Stevens Trophy

Sue Wilson

"What The Special Recognition Award Meant To Me"

 

2012 New Zealand Column of the Year

Puni Linedancers Trophy

Mike Hogan ~ Aoraki Aspect

 

2012 New Zealand Workshop Instructor of the Year

Gordon Elliott Trophy

Celia Stevens (Waikato)

 

2012 International Column of the Year

Art's Trophy

Peter Jones & Anna Lockwood (UK)

"Linedancing In The UK"

 

2012 International Workshop Instructor of the Year

The Rimutakas Trophy

Gordon Elliott (AUS)

 

2012 North Island Social Event of the Year

Huntly Linedancers Trophy

Kath Pollock's 80th Birthday Social

 

2012 South Island Social Event of the Year

Feilding Country Line Dancers Trophy

Galaxy Timaru Birthday Social

 

2012 Large Group of the Year

Hi Jinx Trophy

Galaxy Timaru

 

2012 Medium Group of the Year

Ellesmere Linedancers Trophy

Sioux Dance Motueka

 

2012 North Island Small Group of the Year

Whitestone Linedancers Trophy

Feilding Country Line Dancers

 

2012 South Island Small Group of the Year

Sioux Dance Motueka Trophy

Whitestone Linedancers (Oamaru)

 

2012 New Zealand Choreographed Dance of the Year

Big River Linedancers Trophy

WD (Bill) Chapman

HEAR MY SONG

 

2012 International Choreographed Dance of the Year

Linedance Ashburton Trophy

Gaye Teather (UK)

VOULEZ VOUS DANSER

 

2012 Country Music Dance of the Year

Galaxy Timaru Trophy

Ria Vos (NL)

HIS ONLY NEED


Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing

CELIA STEVENS

 

Memorial Trophy

in Recognition for his Service to New Zealand Linedancing

MIKE HOGAN (Fairlie)

18th June 1944 ~ 6th November 2012

 

A relaxed Awards Weekend iwith no Earthquakes or Tsunami's to contend with!

 

The voting was once again close this year and there were several categories where one or two votes were all that separated the top two or three. 

 

There were a few changes to categories this year with the Weekend Events joining the one day events as there were less full weekend events nominated. 

 
 
UPPER HUTT 2012
RESULTS
  
  2011 Outstanding Letter / Article / Poem of the Year
Tequila Gold Linedancing Trophy
Mary Stanley-Shepherd (NZ) (Aug 194)
"Christchurch Earthquake Experience & Update"

2011 Outstanding NZ Column of the Year
Puni Linedancers Trophy
Pauline Mooney - "Canterbury Tales"

2011 Outstanding International Column of the Year
Art's Trophy (sponsored by Mary Stanley-Shepherd)
Jan Wyllie (AUS) - "Girl Talk"

2011 NZ Workshop Instructor of the Year
Gordon Elliott Trophy
Judith Campbell (Alexandra)

2011 International Workshop Instructor of the Year
The Rimutakas Trophy
Gordon Elliott (AUS)
 
2011 North Island Weekend Social of the Year
Linedance Christchurch Trophy
** Voting Tied **
Gordon Elliott Weekend hosted by The Rimutakas
Whangarei Easter Weekend with Brett Jenkins

2011 South Island Weekend Social of the Year
Feilding Country Line Dancers Trophy
Gourmet Country 15th Birthday Weekend

( with Guest Instructor Brett Jenkins (AUS) )

2011 North Island One Day Event of the Year
Sioux Dance Motueka Trophy
Pukekohe 12hr Dance-a-thon

2011 South Island One Day Event of the Year
Huntly Linedancers Trophy
Galaxy Linedancers Annual Social 


2011 North Island Small Group of the Year (under 20 dancers)
Taumarunui Linedancers Trophy
Waipa Wranglers Cambridge

( Instructors: Maria Double )


2011 South Island Small Group of the Year (under 20 dancers)
Gourmet Country Trophy
** Voting Tied **

Linedance Nelson  ( Instructor Alison Myers )

Whitestone Linedancers  ( Instructor: Isabel Bond )

 
2011 Medium Group of the Year (20 - 40 dancer)
Celia Stevens Trophy
Morrinsville Linedancers

( Instructors: Tom & Wendy Monaghan )

 

2011 Large Group of the Year (Over 40 dancers)
Step 'n' Thyme Linedancers Trophy
Puni Linedancers (Pukekohe)

( Instructor: Kath Pollock )

 
2011 Best NZ Choreographed Dance
Big River Linedancers Trophy
Celia Stevens - "Look Heart No Hands"
 
2011 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Rosalie Mackay (AUS) - "Better Than Leaving"

2011 Best Country Music Choreographed Dance of the Year
Galaxy Timaru Trophy
Celia Stevens - "Look Heart No Hands"

Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing
(in alphabetical order)

Barbara White

Sue Wilson

  

The voting was particularly close this year and there were two categories with ties and the South Island Small group of the year had all nominees covered by three votes !

 

There were a few changes to categories this year with the competition categorie dropped (as there were only two nominees) and the Weekend Event category split into North & South. 

 

 

CHRISTCHURCH 2011
RESULTS
  
  2010 Outstanding Letter / Article / Poem of the Year
New Plymouth Country Linedancing Trophy
Mary Baker (NZ) (Aug 2010)
"The Future of Linedancing in NZ"

2010 Outstanding NZ Column of the Year
Ellesmere Linedancers Trophy
Pauline Mooney - "Canterbury Tales"

2010 Outstanding International Column of the Year
Art's Trophy (sponsored by Mary Stanley-Shepherd)
Alan & Fi Haywood (UK) - "News From The UK"

2010 NZ Workshop Instructor of the Year
Puni Linedancers Trophy
Celia Stevens (Morrinsville)

2010 International Workshop Instructor of the Year
The Rimutakas Trophy
Gordon Elliott (AUS)

2010 Weekend Social of the Year
Feilding Country Line Dancers Trophy
Gourmet Country 14th Birthday Weekend
( with Guest Instructor Carl Sullivan (AUS) )

2010 North Island One Day/Night Social of the Year
Travellin' North Islanders Trophy
24hr Marathon (Pukekohe) 

2010 South Island One Day/Night Social of the Year
Sioux Dance Motueka Trophy
Galaxy Linedancers Annual Social 


2010 North Island Small Group of the Year (under 20 dancers)
Krazy Katz Trophy
Tribal Connection

( Instructors: Flo Nuku & Ivy Alcock )


2010 South Island Small Group of the Year (under 20 dancers)
Gourmet Country Trophy
Fairlie Linedancers

( Instructor Carol Winchester )

 
2010 Medium Group of the Year (20 - 40 dancer)
Celia Stevens Trophy
Morrinsville Linedancers

( Instructors: Tom & Wendy Monaghan )

 

2010 Large Group of the Year (Over 40 dancers)
Linedance Nelson Trophy
Puni Linedancers (Pukekohe)

( Instructor: Kath Pollock )


2010 Outstanding Performance in Competitions
Judith Campbell Trophy
Karen Cotes (Auckland)

 
2010 Best NZ Choreographed Dance
Big River Linedancers Trophy
Luke Watson - "Something In The Water"
 
2010 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Rachael McEnaney (UK) - "Rhyme or Reason"

2010 Best Country Music Choreographed Dance of the Year
Galaxy Timaru Trophy
Robbie McGowan Hickie (UK) - "Mexicali"
 
2010 Choreographer of the Year
Linedance Christchurch Trophy
Robbie McGowan Hickie (UK)
 

{ 2nd place: Judith Campbell (NZ)      }

{ 3rd place: Jan Wyllie (AUS)            }

{ 4th place: Rachael McEnaney (UK) }

{ 5th place: Gordon Elliott (AUS)       }


Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing
(in alphabetical order)

Kerrin & Wayne Halvorsen

Bill Larson (AUS)

Flo Nuku

  

This years hosts had the additional challenge of finding appropriate venues following a 6.3 earthquake in Christchurch just 17 days before the awards were to take place, in fact the Awards night room at the Event Centre was changed the day before the event.  Although guest instructors Peter & Alison (UK) cancelled their trip to NZ there were still some 350 in attendance.  Pauline Mooney and her team did an amazing job under those circumstances and we can not speak any highly of her.

 

The number of nomination forms and voting forms received broke all previous records and we are grateful to all those who took part in this process.

 

There were a few changes to categories this year with both DJ categories dropped (as most socials are DJ'd by the groups instructor) and the Small Group category split into North & South (this was to reflect the support that small groups give to not only the clubs in their region but around their respective island.  This year we also introduced a Choreographer of the Year this was not voted on but was calculated using the Top 5 lists submitted throughout 2010.  The Top 30 were choreographers were identified and the Top 5 announced on the night. 

 

 

WHAKATANE 2010
RESULTS
  
  2009 Outstanding Letter / Article / Poem of the Year
New Plymouth Country Linedancing Trophy
Heather Gargiulo (NZ) (Feb 2009)
"Plastered Over Xmas"

2009 Outstanding NZ Column of the Year
Carol McKee Trophy
Mike Hogan - "Aoraki Aspect"

2009 Outstanding International Column of the Year
Art's Trophy (sponsored by Mary Stanley-Shepherd)
Jan Wyllie (AUS) - "Girl Talk"

2009 NZ Workshop Instructor of the Year
Gordon Elliott Trophy
Celia Stevens (Morrinsville)

2009 International Workshop Instructor of the Year
The Rimutakas Trophy
Brett Jenkins (AUS)

2009 Weekend Social of the Year
Feilding Country Line Dancers Trophy
Gourmet Country 13th Birthday Weekend
( with Guest Instructor Brett Jenkins (AUS) )

2009 North Island One Day/Night Social of the Year
Travellin' North Islanders Trophy
24hr Marathon (Pukekohe) 

2009 South Island One Day/Night Social of the Year
Puni Linedancers Trophy
Galaxy Timaru 'Bad Taste' Birthday Hoedown 
  

2009 North Island DJ of the Year
Cedarwood Resort (Rotorua) Trophy
Judy Pore (Wellington)

2009 South Island DJ of the Year

 Big River Linedancers (Balclutha) Trophy
Sue Wilson (Moteuka)


2009 Small Group of the Year (under 20 dancers)
Gourmet Country Trophy
Tribal Connection

( Instructors: Flo Nuku & Ivy Alcock )

 
2009 Medium Group of the Year (20 - 40 dancer)
Celia Stevens Trophy
Linedance Ashburton

( Instructor: Karen Breayley )

 

2009 Large Group of the Year (Over 40 dancers)
Linedance Nelson Trophy
Gourmet Country Linedancers (Blenheim)

( Instructor: Judith Cootes )


2009 Outstanding Performance in Competitions
Jo Clifford-Marsh Trophy  (Sponsored by The Beat)
Hi Jinx (Auckland)

 
2009 Best NZ Choreographed Dance
Cactus Club Trophy
Luke Watson - "When I First Saw You"
 
2009 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Gordon Elliott (AUS) - "And We Danced"

2009 Best Country Music Choreographed Dance of the Year
Galaxy Timaru Trophy
Kate Sala & Robbie McGowan Hickie (UK) - "Go Mama Go"
 
Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing
(in alphabetical order)

Heather Gargiulo

Lance Marr

Whakaoriori Shufflers

  

Once again the Awards Night theme was BEST WESTERN WEAR with HATS, it was great to see the majority of the attendees wearing their hats.  Voting was once again very close with five votes covering the first two in most of the categories and in two categories (NZ Choreographed Dance and International Workshop Inst.) just one vote split the nominees.

 

 

TIMARU 2009
RESULTS
  
  2008 Outstanding Letter / Article / Poem of the Year
"Skippy From OZ" Trophy
Mary Stanley-Shepherd (NZ) (June 2008)
"Where Have All Our Young Kiwi Linedancers Gone ?"

2008 Outstanding NZ Column of the Year
Carol McKee Trophy
Mike Hogan - "Aoraki Aspect"

2008 Outstanding International Column of the Year
Boots n' All (Dunedin) Trophy
Jan Wyllie (AUS) - "Girl Talk"

2008 NZ Workshop Instructor of the Year
Gordon Elliott Trophy
Judith Campbell (Alexandra)

2008 International Workshop Instructor of the Year
The Rimutakas Trophy
Brett Jenkins (AUS)

2008 Weekend Social of the Year
Feilding Country Line Dancers Trophy
Gourmet Country 12th Birthday Weekend
( with Guest Instructor Brett Jenkins (AUS) )

2008 North Island One Day/Night Social of the Year
Travellin' North Islanders Trophy
10th Great Waikato Choreography Competition (Hamilton) 

2008 South Island One Day/Night Social of the Year
Sioux Dance Trophy
Galaxy Timaru Birthday Hoedown 
  

2008 North Island DJ of the Year
Linedance Christchurch Trophy
Judy Pore (Wellington)

2008 South Island DJ of the Year

 Hi Jinx Trophy
Pauline Mooney (Christchurch)


2008 Small Group of the Year (under 20 dancers)
Gourmet Country Trophy
Fairlie Linedancers

( Instructor: Carol Winchester )

 
2008 Medium Group of the Year (20 - 40 dancer)
"Mary's Mob" (Chch) Trophy
Linedance Ashburton

( Instructor: Heather Gargiulo )

 

2008 Large Group of the Year (Over 40 dancers)
Linedance Nelson Trophy
Puni Linedancers (Auckland)

( Instructor: Kath Pollock )


2008 Outstanding Performance in Competitions
Jo Clifford-Marsh Trophy
Dixie Linedancers (Christchurch)

 
2008 Best NZ Choreographed Dance
Stephen Paterson Trophy
Celia Stevens - "Listen To Your Senses"
 
2008 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Gaye Teather (UK) - "Oklahoma Wind"

2008 Best Country Music Choreographed Dance of the Year
Galaxy Timaru Trophy
** Voting Tied **
Celia Stevens (NZ) - "Listen To Your Senses"
&
Gaye Teather (UK) - "Oklahoma Wind"
 
Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing
(in alphabetical order)

"HI JINX" - Cherie Bell & Kay McIntyre

Barbara Neish

Luke Watson

  

This years awards continued with the BEST WESTERN WEAR with HATS as our Awards Night Theme, this was a big success and we had over 80% of awards night audience wearing their hats.  We also introduced our Beat Awards Theme Music, this will be played on all future awards night evenings.

 

 

PUKEKOHE 2008
RESULTS
  
  2007 Outstanding Letter / Article / Poem of the Year
Marilyn Frost Trophy
Bill Larson (Aus) (October 2007)
"Floor Etiquette"

2007 Outstanding NZ Column of the Year
Art Stanley-Shepherd Trophy
Mike Hogan - "Aoraki Aspect"

2007 Outstanding International Column of the Year
Papakura Bootscooters Trophy
Jan Wyllie (Aus) - "Girl Talk"

2007 NZ Workshop Instructor of the Year
Gordon Elliott Trophy
Judith Campbell (Alexandra)

2007 International Workshop Instructor of the Year
The Rimutakas Trophy
Gordon Elliott (Aus)

2007 Weekend Social of the Year
Linedance Christchurch Trophy
Methven Rodeo Weekend
(Hosted by R&R Linedancing, Ashburton)

2007 North Island One Day/Night Social of the Year
Travellin' North Islanders Trophy
Whakaoriori Shufflers 10th Birthday Hoedown (Masterton) 

2007 South Island One Day/Night Social of the Year
The Southsiders & Pini Linedancers Trophy
Linedance Ashburton "Sailors Ahoy" Social (Ashburton)  

2007 North Island DJ of the Year
Sioux Dance Trophy
Judy Pore (Wellington)

2007 South Island DJ of the Year

 R&R Linedancing Ashburton Trophy
Pauline Mooney (Christchurch)

2007 Large Group of the Year (Over 40 dancers)
Linedance Nelson Trophy
Galaxy Linedancers (Timaru)

2007 Medium Group of the Year (20 - 40 dancer)
Gourmet Country Trophy
Linedance Ashburton

2007 Small Group of the Year (under 20 dancers)
Cactus Club (Hamilton) Trophy
Boots & Bolos (Hawera)

2007 Outstanding Performance in Competitions
Jo Clifford-Marsh Trophy
Hi Jinx (Kay McIntyre & Cherie Bell, Auckland)

2007 Best Country Music Choreographed Dance of the Year
NZ Country Music Association Trophy
Linda Burgess (Aus) - "Send Them Love"

2007 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Michael Vera-Lobos (Aus) - "Champagne On Ice"

2007 Best NZ Choreographed Dance
Stephen Paterson Trophy
Whakaoriori Shufflers (Masterton) - "Velvet Waters"


Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing
(in alphabetical order)

Judith Campbell

Judith Cootes

Linda & Paul Derry

Jennifer Hobson

Sue Orr

Maurice Roper

Kuini Tupara


This year saw the introduction of the Country Music Dance and splitting of the Column awards into NZ and International categories.  The Letter, Article, Poem awards were merged and the Cover Photo Award removed as we choose the cover photos each month and can on occasions put one or more photos.  This year also saw the BEST WESTERN WEAR with HATS as our Awards Night Theme, this was a big success and we thank all those attending for adhering to make it such a great night.  A true step back to the origins of linedance.

 



MASTERTON 2007
RESULTS
  
  2006 Most Outstanding Letter to the Editor
Gordon Elliott Trophy
Margaret Clark & Sharron MacDonald (April 2006)
"Linedancing Brings Two Girls Together After 43 Years"

2006 Most Outstanding Column of the Year
Gateway Bootscooter Trophy
Mike Hogan - "Aoraki Aspect"

2006 Most Outstanding Article/Poem of the Year
Step 'n' Thyme (Alexandra) Linedancers Trophy
Judy & Brian Hill (April 2006) - "The Awards Trip"

2006 Best Cover Photo of the Year
Stephen Paterson Trophy
Judy & Brian Hill (April 2006) - "On The Buses"

2006 NZ Workshop Instructor of the Year
Sioux Dance Trophy
Judith Campbell (Alexandra)

2006 International Workshop Instructor of the Year
The Rimutakas Trophy
Gordon Elliott (Aus)

2006 Best NZ Choreographed Dance
Galaxy Linedancers Trophy
Stephen & Luke Watson (Christchurch) - "Walk On By"

2006 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Sandy Kerrigan (Aus) - "Bird On A Wire"

2006 Weekend Social Event of the Year
Feilding Country Linedancers Trophy
Gourmet Country 10th Birthday "Tracie Lee" Weekend (Blenheim)

2006 North Island One Day/Night Social Event of the Year
The Southsiders Trophy
Bill Larson Auckland Workshop & Masked Ball 
(Hosted by New Image & DJ Krazybear)

2006 South Island One Day/Night Social Event of the Year
Gourmet Country Trophy
Mardi Gras In May (Christchurch) 
(Hosted by Dixie Linedancers)

2006 North Island DJ of the Year
Whakaoriori Shufflers Trophy
Judy Pore (Wellington)

2006 South Island DJ of the Year

 Travellin' 5 North Islanders Trophy
Garry Walls "The American Cowboy" (Hokitika)

2006 Large Group of the Year (Over 40 dancers)
Linedance Nelson Trophy
Gourmet Country (Blenheim)

2006 Medium Group of the Year (20 - 40 dancer)
Linedance Christchurch Trophy
Whakaoriori Shufflers (Masterton)

2006 Small Group of the Year (under 20 dancers)
Cactus Club Linedance (Hamilton) Trophy
** Voting Tied **
Linedance Nelson 
&
Tribal Connection (Kawerau)

2006 Outstanding Performance in Competitions
Jo Clifford-Marsh Trophy
Hi Jinx (Kay McIntyre & Cherie Bell, Auckland)

Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing
(in alphabetical order)

Mack Apaapa

Judy & Brian Hill

Joan Hornell

Joy Murdoch

Mary Stanley-Shepherd

Jenny Wilson


This year saw some changes to the categories, namely splitting the One Day Night Social category into North & South Islands as dancers may travel between islands for a weekend but not for individual socials. We also merged the Performance in Competitions into a single category and named this trophy in honour of the previous editor Joanne Clifford-Marsh.   We also introduce the playing of the New Zealand National Anthem to the start of proceedings.

 


ASHBURTON 2006
RESULTS
  2005 Most Outstanding Letter to the Editor
Gordon Elliott Trophy
Dixie Linedancers (April 2005) - "Our Sister Steph"

2005 Most Outstanding Column of the Year
The Beat Awards Committee 2002 Trophy
Mike & Chrissie - "Mr & Mrs Editiorial"

2005 Most Outstanding Article of the Year
Step 'n' Thyme Linedancers Trophy
Pauline Mooney (April 2005) - "An Angel In Our Midst"

2005 Best Cover Photo of the Year
"Just Cards" (Blenheim) Trophy
Pauline Mooney (April 2005) - "Stephanie Kempton"

2005 NZ Workshop Instructor of the Year
Sioux Dance Trophy
Judith Campbell (Alexandra)

2005 International Workshop Instructor of the Year
Coast To Coast Trophy
Gordon Elliott (Aus)

2005 Best NZ Choreographed Dance
Galaxy Linedancers Trophy
Judith Campbell (Alexandra) - "Stolen Love"

2005 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Karen Jennings (Aus) - "Birmingham"

2005 Weekend Social Event of the Year
Feilding Country Linedancers Trophy
Gourmet Country 9th Birthday "Island Life" Weekend (Blenheim)

2005 One Day/Night Social Event of the Year
River City Linedancers (Wanganui) Trophy
Whakaoriori Shufflers Birthday Social (Masterton)

2005 North Island Entertainer/DJ of the Year
The Rimutakas Trophy
Judy Pore (Wellington)

2005 South Island Entertainer/DJ of the Year
 Linedance Nelson Trophy
Garry Walls "The American Cowboy" (Hokitika)

2005 Group of the Year (Upto 40 dancers)
Gourmet Country Trophy
Linedance Ashburton (Ashburton)

2005 Group of the Year (Over 40 dancer)
Travellin' 5 North Islanders Trophy
Galaxy Line Dancers (Timaru)

2005 Outstanding Performance in NZ Competitions
Cactus Club Linedance (Hamilton) Trophy
Hi Jinx (Auckland)

2005 Outstanding Performance in Overseas Competitions
Puni Linedancers Trophy
Hi Jinx (Auckland)

*** NEW IN 2006 ***
Special Recognition Awards

For Services To New Zealand Line Dancing
(in alphabetical order)

Bill "WD" Chapman

Joanne Clifford-Marsh

Carol Garden

Val Harman

Stephanie Kempton

Pauline Mooney
Kath Pollock
Claire Reid


This year saw some changes to the categories, namely splitting the Entertainer/DJ category into North & South Islands, the reduction in competition categories, also the introduction of the Special Recognition Awards. The "OBE's" of New Zealand Line Dancing.

  



UPPER HUTT 2005
RESULTS
 
  2004 Most Outstanding Letter to the Editor
Whakaoriori Shufflers Trophy
Dale Rolls - "Tribute to my Uncle"

2004 Most Outstanding Column of the Year
Wiri Ramblers Trophy
Jan Wyllie - "Girl Talk"

2004 Most Outstanding Article of the Year
Whitestone Linedancers Trophy
Heather Gargiulo - "VBA Ball Tour"

2004 Promotional Person of the Year
Puni Linedancers Trophy
Brian & Judy Hill

2004 Best Cover Photo of the Year
Gourmet Country Linedancers Trophy
Wendy Prattley - "Dance Yer Socks Off"

2004 Most Outstanding Duo or Team 16 Years & Under
Cactus Club Linedancing Trophy
Dixie Linedance

2004 Most Outstanding Duo or Team 17-30 Years
Rose City Linedancers Trophy
Stephen Watson & Stephanie Kempton

2004 Most Outstanding Duo or Team 31-50 Years
The Beat Awards 2002 Committee Trophy
Whakaoriori Shufflers

2004 Most Outstanding Duo or Team 51 Years Plus
Mana Line Dancers Trophy
Judy Wheeler & Lois Stevens

2004 NZ Instructor of the Year
Gordon Elliott Trophy
Judith Campbell

2004 Visiting Instructor of the Year
Coast to Coast Line Dancers Trophy
Gordon Elliott

2004 Club or Organisation of the Year
Galaxy Line Dancers Trophy
Gourmet Country Line Dancers

2004 Best NZ Choreographed Dance
Linedance Nelson Trophy
Dot Nicholls - "Stagger Lee"

2004 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Tracie Lee - "I Remember"

2004 Most Outstanding Social Event
New Plymouth Club Inc. Tequila Gold Trophy
The Beat Awards 2004

2004 Most Outstanding Competition Event
Stars Linedance Trophy
The NZ Line Dance Championships

2004 Blooper of the Year
Levin Cossie Linedancers Trophy
Judy Hill - "Where is The Beat Awards Banner?"

2004 Entertainer of the Year
The Beat Trophy
Garry Walls
 
Appreciation Awards
Vera Wensor
Gill Quinn
Pat Moffatt
Barbara Neish





HAWERA 2004
RESULTS
 
  2003 Most Outstanding Letter to the Editor
Whakaoriori Shufflers Trophy
Mike Hogan - "Summing Up the Past 10 Years"

2003 Most Outstanding Column of the Year
Norfolk Island Travel Centre Award
Nickki (Brian & Judy Hill) - "Nickki's Travels"

2003 Most Outstanding Article of the Year
Gourmet Country Linedancers Trophy
Jo Clifford-Marsh - "The Beat Kiwi Bootscooters Tour"

2003 Promotional Person of the Year
Cactus Club Linedancing Trophy
Brian & Judy Hill

2003 Best Cover Photo of the Year
2002 Beat Awards Committee Trophy
Graham Brooks - "The Beat Awards"

2003 Most Outstanding Duo or Team 16 Years & Under
Judith Campbell Trophy
Cadillac Cowgirls

2003 Most Outstanding Duo or Team 17-30 Years
Suburban Cowboys Trophy
Young Guns

2003 Most Outstanding Duo or Team 31-50 Years
Cadillac Cowgirls Trophy
Ashvegas Cowgirls

2003 Most Outstanding Duo or Team 51 Years Plus
Linedance Wanganui Trophy
Gourmet Country

2003 NZ Instructor of the Year
Gordon Elliott Trophy
Maurice Roper

2003 Visiting Instructor of the Year
New Image Trophy
Gordon Elliott

2003 Club or Organisation of the Year
Tequila Gold Trophy
Gourmet Country Line Dancers

2003 Best NZ Choreographed Dance
Stephen Paterson Trophy
Jeanette Wells - "After All"

2003 Best Internationally Choreographed Dance
Linedance Ashburton Trophy
Chris Watson - "One Heart"

2003 Most Outstanding Social Event
Coast to Coast Trophy
The Beat Awards 2003

2003 Most Outstanding Competition Event
Nickki's Trophy
The NZ Line Dance Championships

2003 Blooper of the Year
Combined Boots and Bolos Trophy
Jo Clifford-Marsh - "Sorry Stephen!"

2003 Entertainer of the Year
The Beat Trophy
Judy Pore

Appreciation Awards
Pat Cosgrave
Dawn Wood
Shirley Richardson
Joan Hornell & Margaret de Grey
Jean Francis



BLENHEIM 2003

RESULTS

 

2002 Most Outstanding Letter to the Editor
Mot Movers Line Dance Club Trophy
Gladys Sloss - "Aunty Gladys & The Blenheim Linedancers"

2002 Most Outstanding Column of the Year
Linedance Nelson Trophy
The American Cowboy - "Music Matters"

2002 Most Outstanding Article of the Year
2002 Rainbow Team Trophy
Claire Reid - "Friendship in Line Dancing"

2002 Promotional Person of the Year
Gourmet Country Line Dancers Trophy
Garry Walls

2002 Best Cover Photo of the Year
2002 Beat Awards Committee Trophy
Yvonne Lawrence - "Hillbillies Hit Blenheim"

2002 Most Outstanding Duo or Team 16 Years & Under
Suburban Cowboys Trophy
Cadillac Cowgirls

2002 Most Outstanding Duo or Team 17-30 Years
Judith Campbell Trophy
Young Guns

2002 Most Outstanding Duo or Team 31-50 Years
Linedance Ashburton Trophy
Hooked on Country

2002 Most Outstanding Duo or Team 51 Years Plus
Whitestone Line Dancers Trophy
Gourmet Country

2002 NZ Instructor of the Year
Gordon Elliott Trophy
Judith Campbell

2002 Visiting Instructor of the Year
Marilyn Frost Trophy
Terry Hogan

2002 Club or Organisation of the Year
The American Cowboy Trophy
Gourmet Country Line Dancers

2002 Best NZ Choreographed Dance
Galaxy Linedancing Trophy
Judith Campbell - "Jessie (The Dancer)"

2002 Best Internationally Choreographed Dance
Pauline Mooney Trophy
Terry Hogan - "West Texas Waltz"

2002 Most Outstanding Social Event
Steve & Trish of Greytown Trophy
Gourmet Country Line Dancers 6th Birthday

2002 Most Outstanding Competition Event
Cactus Club Trophy
The NZ Line Dance Championships

2002 Blooper of the Year
Tequila Gold Trophy
Qona Fuller - "Letter to the Editor"

2002 Entertainer of the Year
The Beat Trophy
Jenny King


Appreciation Awards
Puti Coates
Doris Vodanovich
Zeta Harold
Annette Lines
Garry Walls
Marie Goodwin
Kath Waghorn
Mary Irvine



HAMILTON 2002
RESULTS

   

2001 Most Outstanding Letter to the Editor
Judith Campbell Trophy
Dale Rolls & The Whakaoriori Shufflers - "Helping an Angel Spread Her Wings"

    2001 Column of the Year
    Linedance Ashburton Trophy
    Jo Clifford-Marsh "Editorial

2001 Article of the Year
Heather Coleman Trophy
Cynthia Brooks & Rob Milner - "The Great Gourmet Birthday"

2001 Promotional Person of the Year
New Image Trophy
Stephen Paterson

2001 Most Outstanding Junior Duo or Team
(16 & Under)
Diane Amberger Trophy
Suburban Cowgirls

2001 Most Outstanding  Duo or Team (17-30 Years)
Cadillac Cowgirls Trophy
Young Guns

2001 Most Outstanding  Duo or Team (31-50 Years)
CWDI NZ Trophy
Hooked on Country

2001 Most Outstanding  Duo or Team (51 Years plus)
Linedance Christchurch Trophy
Judith Cootes & Jeanette Vervaart

2001 NZ Instructor of the Year
Tony Elvey Trophy
Stephen Paterson

2001 Visiting Instructor of the Year
Rose City Linedancing Trophy
Jan Wyllie

2001 NZ Club or Organisation of the Year
Jan Wyllie Trophy
Gourmet Country Line Dancers, Blenheim

2001 Best NZ Choreographed Dance
KT Country Boot Tappers Trophy
Stephen Paterson - "Different Song!"

2001 Best Internationally Choreographed Dance
Stephen Paterson Trophy
Terry Hogan - "Two Shades of Blue"

2001 Most Outstanding Social Event
Gourmet Country Line Dancers Trophy
Linedance Ashburton - "The Beat Awards"

2001 Most Outstanding Competition Event
Maurice Roper Trophy
The New Zealand Line Dance Championships, Christchurch

2001 Entertainer of the Year
The Beat Trophy
Stephen Paterson

APPRECIATION AWARDS

"Fluffy" Ann Cooke

Tricia Fleetwood

Barbara Hodgetts

Linda Oliver

Phyllis Reith

Dawn Wood

Maurice Roper

Piopio Linedancers

Linedance Ashburton Linedancers

Rotorua & Gisborne Whanau Maraes

  

BACK TO 
THE BEAT AWARDS


BACK TO TOP